Haber

CHP Kongresi’nin ikinci günü: Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu belirlenecek

CHP’nin 38. Olağan Kongresi’nin bugünkü bölümünde 60 kişilik Parti Meclisi (PM) ve 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin seçimleri yapılacak.

Özgür Özel’in genel başkanlığa seçildiği Ankara Spor Salonu’ndaki kurultayda partinin en yetkili organı olan Başbakan belirlenecek.

Cumhurbaşkanlığı genel seçiminde oy kullanan 1366 delege, 60 kişiden oluşan Başbakan üyelerinin seçimi için de sandık başına gidecek.

Bu kapsamda PM üyeliği seçimi için aday başvuruları Kongre Konseyi tarafından saat 16.00’ya kadar kabul edilecektir. Adayların sıra numaraları belirlenip seçim hazırlıkları tamamlandıktan sonra akşam saatlerinde Başbakanlık seçimine başlanacak.

Kongrenin bugünkü bölümünde delegeler, 15 kişiden oluşan YDK üyelerinin yanı sıra Başbakanlık üyelerinin de seçimini yapacak.

ÖZEL İL BAŞKANLARINI TOPLANTIYA DAVET ETTİ

Kongrenin ikinci gününde parti meclisi (PM) seçimi yapılacak. 60 üyeli Başbakan’ın 52 üyesi tam listeden, 8 üyesi ise Bilim Yönetim Konseyi Platformu kontenjanından seçilecek.

CHP PM üyeliğine 400’den fazla ismin aday olması bekleniyor.

Genel Başkan seçilen Özgür Özel, ilk konuşmasında Başbakan adaylarını belirlemek üzere 81 il liderini sabah 09.30’da toplantıya davet etti.

Özel’in adaylığını açıkladığı gün açıkladığı tutum belgesine dayanarak konuşma yapacağı söyleniyor.

Özgür Özel’in yeni başkanlığı sadece Başbakan’ı değil Merkezi Yönetim Kurulu’nu da etkileyecek. Aynı zamanda yerel seçimlerdeki belediye başkan adayları da bu seçime göre şekillenecek.

ÖZEL’İN LİSTESİ

Özel, kendisine destek veren ancak CHP’de “yıpranmış” görülen kişileri Başbakan listesine almayacağını açıklamıştı.

Bülent Tezcan, Tekin Bingöl ve Seyit Torun’un da aralarında bulunduğu eski MY üyeleri ve zoom toplantısında “değişen” isimlerin PM listesinde yer almayacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu