Ekonomi

Suudi Arabistan, Çin, Fransa ve Türkiye ile işbirliği projelerinde görüşme kararı aldı

Suudi Arabistan resmi haber ajansına (SPA) göre, bu Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdülaziz başkanlığında Cidde’de toplandı.Çin tarafıyla, üst düzey bir ortak komitenin kurulmasına ilişkin anlaşmayı tamamlayıcı bir protokol taslağını görüşmeye karar verdi.

Kabine ayrıca Türkiye ile iki ülke hükümetleri arasında sosyal hizmetler alanında işbirliğine ilişkin bir mutabakat zaptı taslağını görüşmeye karar verdi.

Suudi kabinesi tarafından alınan kararların ortasında, bir Stratejik Paydaşlar Kurulu’nun kurulmasına yönelik bir mutabakat zaptı taslağı üzerinde Fransız hükümeti ile müzakere etme planı vardı.

Özbek tarafıyla atom gücünün barışçıl kullanımına ilişkin işbirliğine yönelik bir çerçeve anlaşma taslağı üzerinde müzakere etme kararı Suudi Bakanlar Konseyi tarafından onaylandı.

Kurul ayrıca “Kızıldeniz için sürdürülebilir bir ulusal strateji” kararı aldı.

Kızıldeniz için sürdürülebilir bir ulusal strateji hakkında detaylı bilgi verilmezken, Suudi Arabistan Ocak 2020’de Kızıldeniz’e komşu Arap ve Afrika ülkelerinden oluşan bir komite kurmak için sözleşme imzaladığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu