Ekonomi

Euro/dolar çifti, enflasyonla ilgili pozitif gelişmelerden etkilenmedi

Investing.com – Euro/dolar paritesi, Avrupa’da enflasyonda yaşanan müspet sürprize pek reaksiyon vermiyor. Euro Bölgesi’nin Kasım ayına ait TÜFE ön verisi, %10,4 beklentisine ve bir evvelki ay görülen %10,6’ya kıyasla %10’a geriledi.

Euro/dolar çiftinin tepki vermemesi kısmen yıllık çekirdek TÜFE’nin beklentilere uyumlu ve bir önceki aya göre %5’te değişmemesi ile açıklanıyor. Buna ek olarak Gıda ve güç hariç HICP (uyumlaştırılmış tüketici fiyatları endeksleri), sürpriz bir artışla %6,6’ya yükseldi; bu oran için beklenti %6,3 istikametinde olurken bir evvelki okuma %6,4 olmuştu.

Başka bir deyişle beklenenden daha düşük gelen enflasyonda, görünürdeki âlâ sürprizin gerisinde esasen güç ve besin olduğunu gösteren daha karmaşık bir bağlam yatmaktadır, bu da gelgitin süratle aykırı dönebileceği manasına geliyor.

Bu nedenle Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugünkü enflasyon oranını daha ihtiyatlı karşılayabilir. Münasebetiyle bankanın, enflasyona karşı savaşını kazanmaya başladığı sonucuna varması pek mümkün değil.

Yani euro-dolar, bilgiler açıklanmadan çabucak evvel 1,0358 civarında süreç görürken şimdilik 1,0380 düzeyine ulaştı.

Çarşamba günü euro/dolar çiftini etkilemesi mümkün birtakım istatistikler

Euro/dolar yatırımcılarının dikkati artık ABD’ye çevrildi ve bugün Kasım ayına ilişkin ADP raporu ile başlayan ağır bir iktisat takvimi var. Ekonomistler, bir evvelki ay 239.000 olan istihdamın akabinde 200.000 istihdam yaratılmış olmasını bekliyor.

Üçüncü çeyrek GSYİH için ön bilgiler de gündemde ve ortak iddia, daha evvel %2,6 olan çeyreklik büyümenin akabinde üçüncü çeyrekte %2,7 büyüme görülmesi tarafında.

GSYİH raporunda ayrıyeten Fed’in yakından izlediği bir enflasyon ölçütü olan, hanehalkı tüketimi için PCE fiyat (kişisel tüketim harcamaları) endeksi de açıklanacak.

200 günlük hareketli ortalama, euro/dolar için kıymetli bir pürüz teşkil etmeye devam ediyor

Grafik açısından bakarsak birçok yatırımcı, son haftalarda birkaç defa test edilen 200 günlük hareketli ortalamayı (aşağıdaki grafikte mavi renkte) yakından takip ediyor lakin euro/dolar kuru bu düzey üzerinde tutunamadı.

Şu anda 1,0373 düzeyinde bulunan 200 günlük hareketli ortalama, 1,04 ruhsal eşiğinin ve Pazartesi günü gördüğü en yüksek düzey olan 1,0497’nin önünde ikili için bir engel teşkil ediyor. Bir düzeltme durumunda 1,03 olan psikolojik eşik, 1,0223’ten evvelki birinci potansiyel dayanak olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu